Čadca číta deťom - Kysudská knižnica 4.- 8. 6. 2018

Kde: Kysucká knižnica v Čadci

 

Pre koľko detí a v akom veku: 70 detí vo veku 6 až 12 rokov

 

Kto čítal - hostia čítania:  

Ing. Milan Gura - primátor mesta Čadca, 

Katarína  Janesová  - ochotnícka herečka a režisérka,

Radoslav Nekoranec - moderátor a vedúci záujmových krúžkov CVČ Čadca

 

Krátke zhodnotenie čítania:

TLAČOVÁ SPRÁVA KYSUCKEJ KNIŽNICE V ČADCI

Čítalo sa s úsmevom

Čadca (11. jún 2018)

"Pre myseľ je čítanie tým, čím cvičenie pre telo," a aký by to bol rok, keby sa v Kysuckej knižnici necvičilo? Pýtate sa o čom to hovoríme? Predsa o obľúbených podujatiach, ktoré sa na Slovensku každoročne organizujú na podporu čítania.

Kysucká knižnica v Čadci (ďalej len „knižnica“) v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja sa i tento rok bez váhania a s radosťou zapojila do aktivít, v ktorých sa akcentuje myšlienka spojiť čítanie s priateľstvom, úsilím a vzájomným porozumením. V dňoch 4. až 8. júna 2018 sa uskutočnili čítania dospelých deťom v rámci projektu Celé Slovensko číta deťom. Aktivita akcentuje myšlienku "čítajme deťom 20 minút denne". Patronát nad podujatím prevzal prezident SR Andrej Kiska.

Štvrtý Týždeň čítania deťom otvoril s rozprávkou Kubulo a Kubo Kubikulo primátor Mesta Čadca Milan Gura. Na knihu z chlapčenských liet si s úsmevom zaspomínal pri minuloročnom stretnutí, a keďže radosť treba rozdávať vždy, keď je to možné, veríme, že čítaním zabudnutých príbehov sa aj jeho detská duša rozveselila. Pán primátor si vďaka všetečným otázkam, ktoré mu deti kládli, zaspomínal aj na ďalšie knihy zo svojho detstva, na obdobia svojich štúdií, prezradil ako rád trávi voľný čas, že radosť mu robí bicyklovanie a fenka Jessie. Deťom zase urobila radosť informácia o bohatom programe v meste Čadca počas letných prázdnin, a hlavne to, že si mohli vyskúšať skutočný rozhovor do kamery.

V stredu medzi deti zavítala vždy usmievavá ochotnícka herečka a režisérka Katka Janesová. "Rozprávky utáranej myšky. Ako sa myš na Šeherezádu hrala, aby si na nej mačka nepochutnala", predstavila obecenstvu originálnym spôsobom. Duša herečky sa v nej nezaprela, a jej divadelne stvárnený prednes príbehu počúvali so zatajeným dychom nielen deti, ale aj pani učiteľky. Aj Katka v nasledujúcich dialógoch prezradila o sebe drobné perličky - aký bol jej obľúbený a neobľúbený predmet v škole, ktorá divadelná úloha bola pre ňu prvá a ktorá nezabudnuteľná, podelila sa aj o svoju drobnú túžbu mať raz doma mačiatko, a pokojne aj viacej, keďže jej veľkou záľubou je starostlivosť o zvieratká.

Cyklus podujatí uzavrelo tak ako minulý rok piatkové večerné čítanie. Veselý moderátor a vedúci záujmových krúžkov CVČ Čadca, Radko Nekoranec, vie čo na deti platí. Najskôr ich rozosmial veselým príbehom o tom "Ako sa chcel vlk-tĺk oženiť", ich radosť sa však vystupňovala, ako- inak, šantivou diskotékou počas "Najlepšej knižnej párty". Večer bol naplnený aj dobrodružným pátraním. Len umné hlavičky mohli odkryť literárne tajomstvá, ktoré sa v jednotlivých indíciách ukrývali na rôznych miestach knižnice. Tety knihovníčky pre deti pripravili i ďalšie napínavé úlohy, na konci ktorých stála samozrejme zaslúžená odmena. O zábavu bolo veru postarané.

Týždeň ubehol ani voda. Nebol len o čítaní, bol o vzájomnosti vo všetkých smeroch. Dospelí boli kedysi deťmi, deti vyrastú a stanú sa z nich "dospeláci". Práve kniha môže byť veľkým darom  - cestou, aby sa ich svety opäť prepojili, aby sa tešili zo spoločných chvíľ. Nezabúdajme na to, nezabúdajme tešiť tie deti v nás, ale aj tie skutočné v našej blízkosti.

Za milé stretnutia pri čítaniach patrí regionálnym hosťom, pani učiteľkám a zúčastneným deťom veľké ďakujem. Tešíme sa na osobné stretnutia na ďalších podujatiach v Kysuckej knižnici v Čadci.

 

KK

Mgr. Miroslava Barancová

Kysucká knižnica v Čadci

Ul. 17. novembra 1258

02201 Čadca

LATITUDE 49°26'12,154"N

LONGITUDE 18°47'5,862"E

 

Čadca číta deťom