Lučenec číta deťom 4.júna 2018 v komunitnom centre 3Pé v Lučenci

Máme radi nové výzvy a projekt Číta celé Slovensko bol pre nás výzvou. Túto ponuku som objavila na sociálnej sieti a hneď som sa rozhodla prihlásiť aj naše komunitné centrum. Po vzájomnej písomnej konverzácii sme sa dohodli na termíne, ktorý vyhovoval obom stranám. Na stránku komunitného centra ako aj Klubu mamičiek sme dali pozvánku o úžasnej akcii, ktorá sa mala konať u nás.

Komunitné centrum 3Pé Lučenec, sa zúčastnilo projektu Číta celé Slovensko. Podujatie bolo rozdelené na dve časti. V prvej časti sme sa venovali v Klube mamičiek čítaniu mamičkám a deťom  do 3 rokov najmenšie dieťa malo 2 roky. Čítanie malo veľký úspech detičky sedeli v kruhu. Pani  Mariana Važanová si pripravila obrázky prác detí, ktorí sú autormi ilustrácii knižky,  rôzne omaľovánky ako aj voňavé vrecúška z byliniek, ktoré boli vymaľované krásnymi lesnými zvieratkami.

Najskôr sme si pripravili vankúšiky na koberec kde sme usadili mamičky a malých nezbedníkov o 10. 15, dali sme mamičkám a ich ratolestiam akademických pätnásť minút a pani Marianu Važanovú som predstavila prítomným zúčastneným. Predstavila projekt a my sme sa usadili na koberec do kruhu. Ostalo ticho a p.  Mariana začala čítať príbeh, ktorý sama napísala. Otvorila knihu a začala sa rozprávka o zatúlanom mláďatku. Deti a mamičky sa započúvali do príbehu, ktorý pani Marianka, tak krásne svojim hlasom vyrozprávala, že deti vydržali sedieť až skoro do konca. Do príbehu zapájala aj deti a maminky. Potom sme príbeh zakončili tým, že nám  ukázala ako sa kreslí macko Vítko, ktorý bol postavou príbehu. Pomocou kruhov väčšieho a menšieho spolu s maminami a hlavne za pomoci pani spisovateľky urobili krásnych mackov, ktorí sa im veľmi páčili a potom si urobili mackov aj domov a zároveň si mohli zobrať omaľovánky zvieratiek. Bol to krásny zážitok a nádherná knižka, maminky boli rady, že sa takéhoto projektu mohli zúčastniť.

Táto krásna akcia mala aj druhé pokračovanie, poobede, keď sme pani spisovateľke dali vydýchnuť,  tak prišli deti a maminky so skupinky rodín so zdravotným znevýhodnením, aby si aj oni vypočuli príbeh o zatúlanom mláďatku, ktorý pani Marianka napísala pre svoje „deti“ v detskom domove Tŕnie vo Zvolene, kde je vychovávateľkou.  Pre „naše deti“ to bola krásna príležitosť ako sa zoznámiť s rozprávkou. Naše deti s poruchou autistického spektra majú radi svoje hry ako sa hovorí svoj svet, ale počúvanie rozprávky v centre bolo pre našich poslucháčov niečo nové, čo aj neverbálne deti vnímali veľmi intenzívne. Deti si požičali knižku a zvedavými očkami pozerali obrázky a aj zvieratká čo mala pripravené ako doprovod ku rozprávaniu. Pre nás nielen malých ale aj veľkých bol to krásny zážitok, dospelý sa vrátili do detských čias a malí vedeli, že keď sa aj stratia mamička sa nájde. Ďakujeme veľmi pekne za darčeky vo forme vrecúšok ako aj omaľovánky. Projekt Číta celé Slovensko sme si užili a veľmi si vážime, že p. Mariana Važanová nám ho sprítomnila a tešíme sa na ďalšie krásne akcie, ktorými nám spríjemní naše aktivity. Prajeme veľa úspechov a tešíme sa na budúci rok ak znova bude projekt Číta celé Slovensko radi sa ho zúčastníme.

 

Vlasta Piecková Beňová

Lučenec číta deťom