Revúca číta deťom 31. mája 2016 o 10:00 hod. v Múzeu Prvého slovenského gymnázia v Revúcej a o 14:00 hod. v Kníhkupectve KnihArt v Revúcej

Celé Slovensko a aj Revúca číta deťom

V tomto roku sa aj naše mesto zapojilo do čítacieho projektu a aktivity občianskeho združenia Celé Slovensko číta deťom. Zámerom projektu ,podľa vyjadrenia prezidentky združenia Viery Kučerovej , je vrátiť ku knihám nielen deti, ale aj dospelých. Čítaním vhodných kníh aspoň 20 minút denne im v dobe informačných technológií opäť dať do ruky knihu, vzbudiť záujem, lásku a úctu ku knihe. Pravidelné hlasné čítanie deťom vytvára pevné puto medzi rodičom a dieťaťom a je tou najlepšou investíciou do budúcnosti dieťaťa. Združenie sa inšpirovalo v Poľsku, kde tento projekt úspešne funguje vyše desať rokov a v Česku, kde známe regionálne osobnosti čítajú deťom rozprávky, sedem rokov.

V Revúcej sa v utorok 31.mája 2016 v druhom týždni čítania deťom, čo znamená druhý ročník projektu na Slovensku, uskutočnili dve čítania. Dopoludnia sa čítalo v podkroví Múzea Prvého slovenského gymnázia pre žiakov druhého stupňa základných škôl. Čítania sa zhostila aj primátorka mesta Eva Cireňová s ukážkou z diela Úvod k vakáciám od Martina Kukučína. Humorným príbehom spisovateľky Marty Hlušíkovej z knihy Neznášam keď ma hladkajú po hlave, deti zaujala majiteľka kníhkupectva a poslankyňa mestského zastupiteľstva Tatiana Kršková . Čítaním Slncového koňa od Ľuda Zelienku a hrou na fujare upútal pozornosť Dušan Holík zo združenia Duša fujary. Záver patril Turčínovi Poničanovi od Sama Chalupku v podaní Viery Kučerovej. Čítané slovo dopĺňala hudba v podaní žiakov základnej umeleckej školy. 

Druhé čítanie prebiehalo popoludní, kedy sa kníhkupectvo KnihArt zaplnilo deťmi prvého stupňa základných škôl a čítali sa diela M.Ďuríčkovej, M.Macoureka, v podaní pediatričky Olgy Viestovej s vnučkou, a P.Dobšinského. Viera Kučerová prekvapila malých poslucháčov hranou rozprávkou.
Výber detskej knihy je veľmi dôležitý. Čítajúci citlivo prispôsobili ukážky z kníh veku poslucháčov a historické priestory budovy PSG a kníhkupectva, hudobná projekcia, zanechali určite spomienky na príjemný zážitok. Príjemný zážitok spojený s knihou. A my veríme, že v budúcom roku sa do projektu, pod patronátom prezidenta SR Andreja Kisku opäť zapojíme.

Text a foto: Katarína Kvetková

Revúca číta deťom

Audio

Revúca - Múzeu Prvého slovenského gymnázia, audio
Revúca - Kníhkupectvo KnihArt