Zázrivá číta deťom - 5.6.2019 Obecná knižnica

Dňa 5. júna 2019 sa v dopoludňajších hodinách   v priestoroch obecnej   knižnice uskutočnilo  stretnutie žiakov 1.stupňa  pod názvom Celé Slovensko číta deťom. Jedná sa o Piaty  týždeň čítania deťom v Slovenskej republike v rámci projektu  3.-9. júna 2019.

Témou stretnutia  boli rozprávky o vílach a škriatkoch. Naši hostia nám prečítali z knihy  Rozprávky škriatka Medovníčka  O víle Zuzanke.  Z knižky sme sa dozvedeli ako si pod osamelým mohutným dubom uprostred lúky postavil svoju chalúpku malý mužíček – škriatok Medovníček. Nenosil bradu ako ostatní škriatkovia a mal  zdravé červené líčka, pretože veľmi rád jedával  med. Kamarátil sa so všetkými včielkami v okolí a pomáhal aj č al&scar on;ím zvieratkám, ktoré to potrebovali.. Nasledovala ukážka rozprávkových  kníh.  V knižke od Gabriely Futovej Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej, kde v  škriatkovskej škole učiteľky Elvíry Múdrej  sme stretli  písmenkového škriatka Notota, Jajku, ktorá nájde aj ihlu v kope sena, skackajúceho Hophopa a mnohých iných. Škriatkovia sa na vlastnej koži učia, čo je ozajstná hrôza, ale aj ako nepodľahnúť svojmu strachu a zachrániť seba i druhých v akejkoľvek nebezpečnej situácii. Veď strach má naozaj veľké oči. Stretnutie nám spes trili   elfík Lesko, ktorý mal svoje postieľkové hniezdočko zateplené kožušinkou. Zaujal deti svojim jedinečným vzhľadom. Víla Lesanka, ktorá  má  taktiež svoj útulný domček, obľubuje pestré farby a kvetinky, samozrejme si  nenechá ujsť príležitosť obývať domček pri potôčku.

Aj my sme si pripomenuli rozprávky z detských čias o čarovných svetoch, kde vystupujú pôvabné víly, nezbední škriatkovia, krásne rusalky, tajomní vodníci a  do zvierat zakliati princovia. Tento nádherný a zázračný svet je opradený mnohými rozprávkami. Tak aj  my  sme sa pokúsili zasiať semienko presvedčenia do detskej mysle, že čítanie je niečo nádherné. Rozprávka nevznikla preto, aby sa ňou uspávali deti, ale aby prebúdzala dospelých a  aby pripomínala skutočné hodnoty zmysluplnej ľudskej existencie.

Zázrivá číta deťom - jún 2019