Košice čítajú deťom - Knižnica Jána Bocatia od 1. 6- 7.6.2015

Od 1. do 7. júna 2015 sa uskutočnil ďalší ročník celoslovenského podujatia Celé Slovensko číta deťom. Cieľom projektu konaného pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky  Andreja Kisku je predovšetkým „rozširovanie a prehlbovanie komunikácie medzi rodičom a dieťaťom prostredníctvom knihy a spoločného čítania“. Zapojiť sa do projektu a podporiť tým túto skvelú myšlienku sa rozhodla aj Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach. Vo svojej pobočke na sídlisku KVP /Hemerkova 39/ pripravila atraktívny program plný zaujímavých hostí a aktivít, ktorými  prilákala asi 100 deti, ich rodičov a učiteľov.

Pondelok 1. jún 2015 bol venovaný autorským rozprávkam. V čase medzi 14:00 a 17:00 ste sa v knižnici mohli stretnúť s obľúbeným detským spisovateľom Petrom Karpinským, ktorý okrem čítania zo svojich kníh hovoril aj o histórií komiksu. Po ňom sa predstavila členka Košického literárneho klubu KOLIK, pôsobiaceho pri Verejnej knižnici Jána Bocatia Zuzana Kratyinová. Jej rozprávky sú plné pútavých dobrodružstiev, kde hlavnú úlohu majú najmä zvieratká.

Zvieratká, no nielen tie sa objavili aj v príbehoch, ktoré zazneli v utorok 2. júna 2015. Ten bol vyhradený pre národné rozprávky Európy a iných kontinentov.

Streda  3. júna 2015 patrila predovšetkým knihe Marky Staviarskej Marínka Somarinka o šibalke Marínke s tetovačkou kotvy na ramene, ktorá sa rozhodne nakrútiť film o námorníkoch. Deťom sa naskytla výnimočná príležitosť osobne sa spoznať s jednou z postáv knihy, ktorá Marínke Somarinke pomôže nakrútiť film. Tou postavou je v reále režisér a scenárista a tiež brat autorky Rišo Staviarsky, ktorý spolu s herečkou Barborou Fritzovou prezradili deťom viac o tom, ako sa vyrába film.

Štvrtok 4. júna 2015 sa dostali k slovu  knihovníčky, ktoré  čítali humorné, indiánske, hrôzostrašné, fantastické rozprávky a tiež rozprávky o prírode.

S Týždňom čítania deťom sme sa  rozlúčili v piatok júna 2015 autorským čítaním košického spisovateľa Jozefa Puchalu. V tomto roku vydal knihu básni pre deti Trinásťhlavý vlak a práve úryvkami z nej sa detským čitateľom a návštevníkom knižnice prihováral.

Alena Zavocka
Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach

Košice čítajú deťom - Knižnica Jána Bocatia